Dan planeta Zemlje - 22.travnja

Autor: Mate Vuković, 21. 4. 2016.

Svakog 22.travnja, u cijelom svijetu obilježava se Dan planeta Zemlje (Earth Day).

Prvi puta je obilježen 22.travnja 1970. godine masovnim demonstracijama za okoliš, u kojima je sudjelovalo više od 20 milijuna ljudi, a samu ideju o obilježavanju Dana Zemlje predstavio je 1969. godine na konferenciji UNESCO-a John McConnel. Službeno se ovaj dan obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.
U Hrvatskoj se organizirano obilježava od 1990. godine.

Svrha je da se upozori na opasnost koja prijeti životu na Zemlji uslijed naglog razvoja industrije i porasta potrebe za energijom, što je dovelo do otpuštanja velikih količina otrovnih tvari u atmosferu i povećanog iskorištavanja fosilnog goriva.
Želi se podsjetiti ljude na važnost ponovnog uspostavljanja kontakta s prirodom i očuvanja prirodnog okoliša.
Poznato je da se u Hrvatskoj samo 10% otpada reciklira, dok taj prosjek u EU iznosi 27% sa tendencijom rasta do 50% do 2020. godine.
Većina otpada može se reciklirati, tako da svatko može pridonijeti očuvanju planeta Zemlje svakodnevnim postupcima:

staklene boce odlagati u posebno označene kontejner ili vratiti u trgovine uz povratnu naknadu. 4000 godine potrebno je da bi nestala staklena boca bačena u prirodi
plastične boce odlagati u posebno označene kontejnere ili, uz povratnu naknadu, vratiti u trgovine. Za razgradnju plastične boce u prirodi potrebno je nekoliko stotina godina
papir također odvajati u posebne kontejnere, kao i baterije koje sadrže teške metale koji zagađuju okoliš
racionalno koristiti vodu i energiju, uvijek isključiti nepotrebne potrošače
češće hodati pješke ili koristiti bicikl, a manje automobil, čime se štiti okoliš, ali i poboljšava vlastito zdravlje.

Iskoristimo ovaj dan da promislimo o posljedicama svog djelovanja na svijet oko nas i što možemo učiniti da te posljedice ublažimo ili čak eliminiramo. Za početak, evo nekoliko jednostavnih savjeta za svakodnevnu primjenu:

- Reciklirajte i odvajajte kućni otpad - staklo, limenke, plastiku, papir, pa i biootpad moguće je
  preraditi i ponovno upotrijebiti
- Zamijenite obične žarulje štednima – pri tome naglasak nije na uštedi novca nego energije!
- Ugasite vodu kada perete zube ili vam nije nužno da curi
- Uštedite vodu i energiju tuširajući se minutu kraće nego običavate
- Kupujte proizvode u većim pakiranjima – tako će otpada od ambalaže biti manje
- Kupujte uređaje koji štede energiju
- Obucite džemper i smanjite grijanje u kući u zimskim mjesecima za 2 stupnja
- Prije nego što upalite uređaj za klimu promislite bi li i otvoreni prozor mogao pomoći
- Posadite jedno stablo godišnje – biljke konzumiraju štetne atmosferske plinove i proizvode
  kisik koji nam je potreban za disanje
- Nastojite perilicu za rublje i suđe uključiti samo kada su zaista pune – štedi energiju i vodu
- Koristite javni prijevoz, vlakove i bicikle kada god je to moguće
- Kada idete autom, nastojite prijevoz podijeliti i s drugima koji idu u vašem pravcu
- Pazite da vam gume na autu budu optimalno napumpane zrakom – uštedit ćete gorivo i u
  atmosferu odaslati manje štetnih plinova.

Pano u atriju škole

Učenici sedmih razreda naše Škole su povodom Dana planeta Zemlje na panoima predstavili dio svog projekta pod nazivom ENDANGERED SPECIES IN CROATIA: RESEARCH PROJECT.
U okviru nastave Engleskog jezika istražili su i prezentirali ugrožene životinje u Hrvatskoj (vuk, magarac, bjeloglavi sup, bijela roda i dr.). U radu su bili izrazito kreativni te su svoja istraživanja predstavili putem PowerPoint prezentacija, plakata, letaka, slikovnica i priča za djecu, časopisa, pjesmi, stripova te crteža.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / www.os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr