Radionica - "Molekula koja skriva tajnu života"

Autor: Mate Vuković, 25. 4. 2015.

Na satu talijanskog jezika profesorica Marina Šain nam je rekla da je povodom tjedna Festivala znanosti, koji se održava u Splitu i drugim većim gradovima Hrvatske, organizirala radionicu u našoj školi kako bismo i mi nešto novo saznali. Tema radionice bila je „Molekula koja skriva tajnu života“. Naravno da me je veoma zainteresirala tema pa sam odlučila prisustvovati toj zanimljivoj radionici i naučiti nešto novo.
    U petak, 24.travnja 2015. radionica se i održala. Kada smo došli u učionicu kemije naše škole, dočekale su nas tri srdačne osobe s osmjehom na licu. Pretpostavila sam da su to mladi znanstvenici koji će nam pokazati pokuse i voditi postupak. Nisam pogriješila.

To su zaista bili oni, znanstveni novaci sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Ivana BUŠELIĆ, Ivana RADONIĆ i Jerko HRABAR. Na početku su nam se predstavili i zahvalili što smo tu. Onda su nam ispričali ponešto o tvari koja nas određuje i izgrađuje. Saznali smo da su DNA koristi u mnoge svrhe poput forenzike i dokazivanja očinstva. Zanimljivo je to što se DNA omata oko bjelančevina i tvori kromosome kojih svatko od nas ima 23 para.
    I sada je stigao najzanimljiviji dio – pokus. Dobili smo rukavice kao pravi znanstvenici, dvije manje i jednu veću epruvetu i tvar iz koje ćemo izvući DNA – jagodu. Pokus je tekao ovako. Prvo smo jagodu zgnječili rukama u jednoj kesici dok nismo dobili tekućinu. Zatim smo u čašu s filterom ulili tekućinu jagode i dobili čisti uzorak koji smo stavili u 95%-tni alkohol. Za  nekoliko minuta na vrhu stvorila se DNA te jagode. Nevjerojatno.

Ali to nije bio kraj. Odlučili smo izdvojiti i našu DNA. A to smo napravili ovako. Uzeli smo gutljaj energetskog pića i mućkali ga po ustima dvije minute. Bilo je stvarno teško izdržati jer se nismo smjeli smijati. Ali uspjeli smo.
    Kada smo sadržaj stavili u 95%-tni alkohol, moja DNA je isplivala na vrh. Bila sam i još uvijek sam zadivljena!
    Ova radionica je bila jako, jako zanimljiva. Puno sam naučila i to kroz zabavan način pomoću kojeg sam lakše shvatila.

Hvala svima koji su doprinijeli da naučimo nešto novo i zanimljivo, hvala!

Ostale fotografije možete pogledati u  Foto-galeriji.

Nina KRNJAIĆ, 8.a

« Travanj 2024 »

Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / www.os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr