Državno natjecanje “Sigurno u prometu„ 2016. – Pula

Autor: Danijel Rajić, 30. 5. 2016.

Državno natjecanje „Sigurno u prometu“ za školsku godinu 2015./2016. održano je u Puli od 17. do 20.5.2016. Domaćin državnog natjecanja je bila osnovna škola Veli vrh iz Pule. Na  natjecanju su sudjelovali učenici iz 21 hrvatske županije. Svaka županija imala je po četvero natjecatelja: dva dječaka i dvije djevojčice. To su učenici koji su u svojim županijama ostvarili jedno od prva dva mjesta,  koja su ih dovela do visoke razine državnog natjecanja. Našu županiju predstavljali su učenici Roza Bilankov, Eugen Nikolić i Josip Delaš, svi učenici OŠ Plokite, četvrti natjecatelj iz naše županije bila je učenica Lorena Marijanović iz OŠ Lučac. Samo natjecanje sastojalo se od dva dijela : teoretski dio gdje učenici pišu test iz poznavanja prometnih pravila i propisa, te od praktičnog dijela koji se sastoji od vještine vožnje biciklom.

Cilj samog natjecanja je da učenici dobiju temeljna znanja o prometnim propisima i sigurnosnim pravilima, te da što bolje savladaju vještinu vožnje biciklom. Predsjednik HAK-a, gospodin Slavko Tušek naglasio je u svome govoru da je cilj ovog natjecanja uključiti što više djece. Samim dolaskom na državno natjecanje, svi su pobjednici. Osim samog natjecanja, učenici su imali i organizirane izlete, te su tako posjetili sadržajno vrlo bogat i zanimljiv Aquarium te nadaleko poznatu pulsku arenu ili rimski amfiteatar.  Arena u Puli najočuvaniji je spomenik antičkog graditeljstva u Hrvatskoj. Po veličini zauzima 6. mjesto među rimskim amfiteatrima u svijetu. Također, imali su priliku vidjeti gradić Labin, koji je poznat po rudnicima ugljena.  Čuli smo i  zanimljivu priču o Matiji Vlačiću Iliriku, koji je bio  hrvatski protestantski teolog, crkveni povjesničar, filozof i filolog. Naučili smo i da je Matija Vlačić Ilirik bio je i  bliski suradnik Martina Luthera…

Na ovome putovanju, lijepo smo se družili i puno naučili. Ovo je još jedno iskustvo koje će nam ostati u lijepoj uspomeni.

Svojim učenicima mogu reći jedno veliko HVALA što su mi pomogli da Školu predstavimo na najbolji mogući način.

Više fotografija možete pogledati u Foto-galeriji.

Danijel Rajić, prof.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / www.os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr