IZDVAJAMO ZA VAS (upisi u srednju školu)

Autor: Mate Vuković, 29. 6. 2016.

Vrednovanje uspjeha kandidata s teškoćama u razvoju

Kandidat s teškoćama u razvoju je kandidat koji je osnovnu školu završio prema rješenju ureda državne uprave o primjerenom programu obrazovanja.
Rangiraju se na zasebnim ljestvicama poretka, temeljem ostvarenog ukupnog broja bodova utvrđenog tijekom postupka vrednovanja, u programima obrazovanja za koje posjeduju stručno mišljenje službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o sposobnostima i motivaciji učenika za, u pravilu pet, a najmanje tri primjerena programa obrazovanja.
Kandidati moraju zadovoljiti na ispitu sposobnosti i darovitosti u školama u kojima je to uvjet za upis.
U Brošuri koja je pred vama, pronaći ćete najvažnije informacije o elementima i kriterijima za upis, srednjoškolskim ustanovama Splitsko-dalmatinske županije s obrazovnim programima te popisom predmeta posebno važnih za upis, brojem učenika koji se upisuje u pojedini obrazovni program, posebnostima pojedinih škola, e-adrese, kao i podatke o mrežnim stranicama škola na kojima će biti objavljen natječaj za upis. Isto tako nalazi se popis značajnih institucija u RH i na području SDŽ u području odgoja i obrazovanja koje možete kontaktirati.

Na što je važno pripaziti prilikom prijave upisa u srednju školu

1. Koji su uvjeti za upis u srednju školu?

Prilikom razmatranja mogućnosti koje programe prijaviti za upis, neophodno je obratiti pažnju na:

a) Svoj ukupan rezultat (uspjeh u prethodnom obrazovanju + sposobnost + darovitost + uspjeh na natjecanjima + uspjeh u otežanim uvjetima obrazovanja; elementi i kriteriji vrednovanja)
b) Popis predmeta posebno važnih za upis;
c) Broj upisnih mjesta za određeni obrazovni program (vidljiv nastranici: www.upisi.hr);
d) Ispunjavanje posebnih uvjeta za određene programe obrazovanja (sposobnosti i darovitosti, zdravstvene sposobnosti);
e) Formiranje liste prioriteta prema željenom redoslijedu (na vrh staviti obrazovni program koji se najviše želi upisati, a zatim ostale prema redoslijedu želja);
f) Bodovno stanje za svaki prijavljeni obrazovni program (ogledne ljestvice poretka podložne su promjenama).

2. Što učiniti u sustavu:www.upisi.hr?

Na mrežnoj stranici: www.upisi.hr najvažnije je učiniti slijedeće:

1. Provjeriti jesu li osobni podaci, ocjene iz osnovne škole te naknadno, nakon što se unesu, rezultati s natjecanja u znanju i sportu i drugi rezultati ispravno uneseni.
U slučaju da su neki podaci pogrešni, učenici osmih razreda moraju odmah obavijestiti razrednika kako bi se to ispravilo u najkraćem mogućem roku, a ostali kandidati obavještavaju tijelo koje ih je registriralo (Središnji prijavni ured). Ukoliko se na taj način ne isprave netočni podaci, predviđena je mogućnost podnošenja prigovora i preko sustava do rokova navedenih u Kalendaru.
2. Prijaviti i u listu prioriteta poredati do 6 obrazovnih programa. Postavljeni redoslijed prioriteta obrazovnih programa iznimno je važan jer izravno utječe na upis-računalo će kandidata rasporediti na obrazovni program najvišeg prioriteta za koji kandidat ulazi u upisnu kvotu. Lista prioriteta može se mijenjati do datuma navedenih u Kalendaru (upisni rokovi).
3. Kontinuirano pratiti bodovno stanje za svaki prijavljeni obrazovni program, kao i trenutačni položaj na oglednoj ljestvici na temelju do tada ostvarenih bodova sve do trenutka objave konačnih ljestvica poretka.

Što je važno za upis?

Učenik svoj upis potvrđuje vlastoručnim potpisom i potpisom roditelja/skrbnika na obrascu (upisnica) dostupnoj na mrežnoj stranici NISpuSŠ-a (www.upisi.hr) koji je dužan dostaviti u srednju školu do datuma navedenog u Kalendaru.
Nakon što kandidat potvrdi svoj upis vlastoručnim potpisom i potpisom roditelja/skrbnika na upisnici i dostavi je srednjoj školi, isti je upisan u I. razred srednje škole u školskoj godini 2015./2016.
Dodatno, kandidati koji su ostvarili pravo upisa u obrazovne programe za koje je potrebna odgovarajuća dokumentacija (potvrda liječnika školske medicine, liječnička svjedodžba medicine rada i/ili ugovor o naukovanju) dužni su do roka navedenog u Kalendaru u školu donijeti dokumente.
Kandidati koji ne dostave upisnicu i, ako je potrebno, ostalu dokumentaciju (gore navedenu) gube pravo upisa i upućuju se na prijavu u slijedećem upisnom roku.
Isto tako, kandidati koji su temeljem propisane dokumentacije ostvarili određeno pravo na dodatne bodove ili izravan upis, a u sustavu je označeno da imaju to pravo, tu dokumentaciju su dužni donijeti srednjoj školi u koju se upisuju. Ako se ustanovi da dokumentacija ne postoji ili nije vjerodostojna, kandidat gubi pravo upisa i upućuje se na prijavu u slijedećem upisnom roku.
Za sve informacije o upisima, kandidatima su u školama na raspolaganju razrednici i upisna povjerenstva u školama, koji su dužni učenicima i njihovim roditeljima/skrbnicima pomoći u rješavanju svih pitanja u svezi s provedbom upisa, donošenju odluke o odabiru obrazovnih programa i ostalo.

Za sva pitanja vezana uz prijavu obrazovnih programa, bodovanje za upis u obrazovne programe, vrednovanje posebnih postignuća (natjecanja) prava prednosti pri upisu, ogledne ili konačne ljestvice poretka ili u slučaju dvojbi, pitanja ili teškoća vezanih iz prijavu ili odjavu obrazovnih programa, stoji vam na raspolaganju CARNetova služba za podršku: e-adresa:helpdesk@skole.hr i broj telefona 01/6661-500.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / www.os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr