Suradnja Osnovne škole Plokite sa Centrom izvrsnosti kroz projekt Mother -Earth

Autor: Administrator , 14. 9. 2022.

Klimatske promjene dio su naše svakodnevice, a posljedice su sve vidljivije. Klima na Zemlji drastično se promijenila otkad je planet stvoren .Oscilirala je između toplih razdoblja i ledenih doba, a takvi ciklusi inače traju desecima tisuća ili čak milijunima godina. Međutim, u posljednjih 150 godina temperature rastu brže nego ikada.
Svijet je pred ozbiljnim izazovom i održivost je postala riječ koja se često koristi, ali u praksi još uvijek nema dovoljno snažnih poteza koji bi konkretno rješavali navedene probleme. Glavno pitanje je, kakav ćemo svijet ostaviti nadolazećim generacijama?
Ipak, nada postoji i mladi ljudi na kojima svijet ostaje svjesni su problema i sve je više projekata i zagovaračkih inicijativa u kojima su upravo oni pokretačka snaga koja može donijeti promjenu.
Jedan od takvih projekata je Mother Earth u kojem Centar izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije surađuje s Odjelom za darovite učenike Ministarstva obrazovanja države Izrael. U programu će ove godine sudjelovati sa svojim projektima po pet školskih timova iz obje države, a glavna tema projekata su klimatske promjene i njihov utjecaj na društvo.
Za prijavu na projekt  Mother Earth je bilo potrebno napisati istraživačku ideju  prema zadanim temama onečišćenja zraka, mora, problem mikroplastike te globalnog zagrijavanja. Tim  Osnovne škole Plokite pod mentorstvom nastavnice biologije Ožegović Vere  je odabrao temu problema mikroplastike.
S našom  idejom istraživanja smo se natjecali s drugim školama iz splitsko-dalmatinske županije i  s ponosom objavljujemo da  smo na kraju bili odabrani  među  pet  školskih  timova .
Učenici osmih  razreda  Lora Bavčević, Ana Grgurica, Maja Čikotić, Daniel Brkić i Luka Kosor   su odabrani   za rad na projektu zbog izvrsnog poznavanja  engleskog jezika, entuzijazma prema  učenju  predmeta s  prirodoznanstvenog područja, te odličnih informatičkih vještina.
Ovo je iznimna prilika koja našim učenicima omogućava upoznavanje s njihovim vršnjacima iz druge kulture te usavršavanje engleskog jezika i stjecanje iskustva u međunarodnom istraživanju.

O samom tijeku projekta  također i o procesu istraživanja ćemo Vas i  dalje obaviještavati!

Vera OŽEGOVIĆ, profesor biologije

Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / www.os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr