POVIJEST OŠ „PLOKITE“ SPLIT

Naziv PLOKITE spominje se u starim splitskim ispravama još u srednjem vijeku, a dolazi od grčke riječi PLOKA što znači obli kamen. Dakle, na ovome  je području, u razdoblju srednjeg vijeka bilo kamenja. Pretpostavlja se da su na ovom prostoru bila polja , vinogradi i maslinici splitskih težaka ograđena upravo tim kamenjem u formi karakterističnih mediteranskih suhozida.

Od riječi PLOKA nastao je i stari urbani pojam PLOKATA, što je predstavljalo nepopločani gradski prostor. Današnji Peristil i Pjaca također su nekada bile PLOKATE, tj. nepopločani gradski predjeli.

Plokite su danas gradski predio, jedno od stambenih naselja kojim je Split nakon drugog svjetskog rata  daleko iskoračio van svojih ustaljenih  obrisa urbanog prostora u plodni prostor splitskih polja.

Osnovna gravitacijska točka ovog naselja je ŠKOLA i mali trgovački centar s tržnicom i ribarnicom. To su ujedno i najniži objekti u naselju, a smješteni su i zauzimaju fizičku sredinu prostora. U koncentričnim krugovima oko ovog javnog dijela, prateći blage padove terena, postavljene su stambene zgrade čija kompozicija i orijentacija usmjeravaju ovaj prostor prema svojoj jezgri te naselje zatvaraju u jedinstvenu cjelinu.

U vrijeme osnivanja škole u ovom mladom gradskom naselju, tržnice još nije bilo. Kvart je bio splet dvaju stilova ili vremena koji su pokazivali  vidljivo i različite načine života.

Pored škole nalazilo se nekoliko novih zgrada , a oko njih nalazile su se kućice prizemnice u koje su se useljavali došljaci iz okolice Splita i otpočinjali tako gradski život.

Osnovna škola „Đordano Borovčić Kurir“ osnovana je 1971. godine.

Učiteljsko vijeće sastavljeno je u početku uglavnom od bivših članova  Učiteljskog vijeća  OŠ „Zlata Šegvić“. Školska zgrada  sagrađena je pomoću sredstava iz Fonda samodoprinosa građana Splita.

Radove na Školi izvelo je građevinsko poduzeće „Ivan Lučić Lavčević“ iz Splita.

Školska zgrada otvorena je 30.kolovoza 1971., bez dvorane za TZK i s neuređenim okolišem.

13.rujna 1971. godine započela je redovna nastava s 36 razrednih odjeljenja.

Tijekom godina broj učenika naglo se smanjivao. Školsko područje je i danas okruženo vijencem stambenih zgrada i nema izlaz na glavnu prometnicu.

Škola ima lijepo uređen okoliš s puno zelenila kojega održavaju svi učenici i djelatnici Škole, a posebnu brigu o okolišu vodi Eko grupa i Učenička zadruga.

Škola ima i solidno opremljenu sportsku dvoranu za održavanje nastave TZK, a sa sjeverne strane školske zgrade nalazi se i školsko igralište površine 1200 četvornih metara.

Današnja školska knjižnica nekada je bila prostorija za odlaganje odjeće i obuće. 70 – godina učenici su u prostoru škole nosili papuče i „kute“ Nekadašnja pomoćna prostorija, danas je lijepo uređena školska knjižnica.

Prvi ravnatelj Škole bio je prof. Stjepan Bjažević (1971. – 1985.). Nastavu je tada pohađalo 2000 učenika i rad je bio organiziran u tri smjene. Zbog velike marljivosti i revnosti ravnatelja Bjaževića, Škola je uspješno radila od samih početaka.

Prof. Ivan Nigojević dužnost ravnatelja obnašao je u promjenjivim uvjetima rada (1985. – 1990). Nastava se tada odvijala u dvije smjene. Kao dugogodišnji djelatnik Škole, bio je vrlo dobro upoznat s funkcioniranjem odgojno – obrazovnog sustava pa je činio sve kako bi se nastava odvijala u što boljim i kvalitetnijim uvjetima.

U vrijeme demokratskih promjena  (1990. – 1995) ravnatelj Škole bio je prof. Ante Radovčić. Bilo je to vrijeme Domovinskog rata, vrijeme kada su u školu stizale tužne vijesti o pogibiji ili ranjavanju naših bivših učenika. Posebno pohvalna bila je njegova brižna očinska privrženost hrvatskim braniteljima u iznimno osjetljivim i teškim ratnim vremenima.

U vremenu od 1995 do 2013. Školu je vodila prof. Ksenija Burić. To je bilo vrijeme velikih i brzih tehničkih i tehnoloških dostignuća i promjena. Prof. Burić činila je sve da Škola ide u korak sa svim promjenama i izazovima HNOS –a.

Od 2013. do ožujka 2021. na čelu Škole bio je prof. Mate Vuković. Informatičar po struci, zalagao se da Škola napreduje u tom pravcu. Uvedeni su E – dnevnici, E – matice, pametne ploče, LCD projektori, tableti….tako da je Škola vrlo uspješno funkcionirala i u vrijeme pandemije Covid – 19 kada se prešlo na online oblik nastave.

Kratko vrijeme od ožujka do srpnja 2021. funkciju ravnatelja preuzela je prof. Jasna Dobrošek Mikulić.

Od srpnja 2021. Školu vodi prof. Marijana Smoje. Ravnateljica Smoje nastoji također ići u korak s tehničko – tehnološkim dostignućima i promjenama uspješno organizirajući nastavu u vrijeme pandemije. Ravnateljici Marijani Smoje želimo dug, miran i uspješan mandat.

Svi spomenuti ravnatelji Škole, nastojali u svoje vrijeme i na svoj način činiti sve da se odgojno – obrazovni proces odvija na najbolji i najkvalitetniji način.

« Travanj 2024 »

Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / www.os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr