Dogodilo se na današnji dan 31. srpnja

Autor: Mate Vuković, 31. 7. 2012.

- Po direktnoj naredbi Adolfa Hitlera, zapovjednik njemačkog Luftwaffea, otac zloglasnog Gestapa i Hitlerov dogovoreni nasljednik Hermann Wilhelm Göring 1941. godine naredio je generalu SS-a Reinhardu Heydrichu da mu 'u što kraćem vremenu dostavi generalni plan za konačno rješenje židovskog pitanja, čime je započelo planiranje i provedba holokausta. Ubrzo nakon preuzimanja vlasti u Njemačkoj, nacisti su započeli ostvarivanje jednog od svojih najvažnijih programskih ciljeva - iskorijeniti svaki utjecaj Židova u njemačkoj politici, ekonomiji i kulturi.

- Američki glumac Don Murray, naominiran za Oscara, a zapamćen po nastupima u filmovima Bus Stop, The Bachelor Party, Shake Hands with the Devil, Escape from East Berlin, Conquest of the Planet of the Apes, Scorpion, Made in Heaven, te brojnim serijama i manjim televizijskim filmovima, rođen je u Hollywoodu 1929. godine.

- Američki glumac Ted Cassidy, punog imena Theodore Crawford Cassidy, zapamćen po svojoj iznimnoj visini čiji se zastrašujući izgled mogao vidjeti u serijama Star Trek i I Dream of Jeannie, ali koji je najpoznatiji ostao po ulozi Lurcha u seriji The Addams Family, a zamijećen i u filmovima i serijama Butch Cassidy and the Sundance Kid, Mackenna's Gold, Goin' Coconuts, The Last Remake of Beau Geste, Poor Pretty Eddie, Harry and Walter Go to New York, The Slams, The Limit i drugima, rođen je 1932. godine u Pittsburghu.

- Britanska književnica Joanne Kathleen Rowling, najpoznatija kao autorica serije romana o Harryju Potteru koja je osvojila brojne književne nagrade, a u svijetu je prodana u više od 400 milijuna primjeraka, što je bio potpuno neočekivan uspjeh uzme li se u obzir da je u vrijeme dovršetka prve knjige životarila od socijalne pomoći i sama odgajala malenu kćer, rođena je u Chipping Sodburyju u Engleskoj 1965. godine.

- Hrvatski glumac Vedran Mlikota, stalni član drame zagrebačkog HNK koji se još od studentskih dana može pohvaliti s nekoliko nagrada hrvatskog kazališnog glumišta, a koji je široj javnosti najpoznatiji po nastupima u TV serijama Naši i vaši, Naša mala klinika, Bibin svijet i Stipe u gostima, te filmovima Bogorodica, Da mi je biti morski pas, Oprosti za kung fu, Duga mračna noć, Gdje pingvini lete i drugima, rođen je 1969. godine u Zagvozdu.

Osnovna škola "Plokite" Split / Slavonska 13, HR-21000 Split / www.os-plokite-st.skole.hr / ured@os-plokite-st.skole.hr